Kāpēc iegūt CE kategorijas tiesības?

09-июн, 23;32 alexpuskins 160

Kā izrādās, Latvijā viena no pelnošākajām profesijām ir šoferi tālbraucēji. Tā darba tirgū piesaistījusi profesionāļus arī no ārzemēm, visbiežāk - Ukrainas, Krievijas un Baltkrievijas. Lielākajā daļā gadījumu šī profesija tiek izvēlēta tieši pievilcīgā atalgojuma dēļ. Tas ir stabils karjeras ceļš, kas nodrošina iespēju gan uzturēt ģimeni, gan izveidot pietiekami lielu uzkrājumu citu mērķu sasniegšanai. Stabila un labi apmaksāta karjera tad arī ir galvenais iemesls, kāpēc iegūt CE kategorijas tiesības.

Vidējais tālbraucēju vecums ir 30-50 gadi, tomēr profesijā iespējams sākt strādāt jau no 21 gadu vecuma. Lai kļūtu par šoferi tālbraucēju, vajadzīga C un CE kategorija, kā arī jāiziet kods 95 apmācība. Šoreiz par apmācību un tālbraucēju profesijas specifiku lasi turpinājumā sadarbībā ar autoskolu Presto!

Ko dara tālbraucēji?

Īsumā iespējams teikt, ka CE kategorijas tālbraucēji ir daļa no pasaules ekonomikas, kas satur kopā visu puzli. Šoferi tālbraucēji vienmēr atrodas uz ceļa un kustībā, vadot smago fūri. Tā kā kravu nodošanas un saņemšanas punkti atrodas dažādākajās pasaules lokācijās, tālbraucējs ceļā var pavadīt pat līdz vairākām nedēļām. Tāpēc tālbraucēja darbā, pirmkārt, jārēķinās ar ilgstošu prombūtni no mājām. Līdz ar to ļoti nozīmīgs ir ģiemenes atbalsts un sapratne.

Tālbraucēju darbs ne vienmēr ir vientuļa profesija, bieži vien kabīnē kopā strādā 2 tālbraucēji. Tā tas notiek garajos reisos, un šo reisu laikā tiek ievērots 30 stundu princips. Tas nozīmē, ka katrs no šoferiem brauc 9 stundas. Noteikumi paredz, ka vēlākais pēc 4,5 stundām nepieciešams ņemt pārtraukumu. Nākamās 3 stundas tiek veltītas tādiem darbiem kā kravas izkraušana vai iekraušana. Pēc tam 9 stundas tālbraucēji atpūšas. Maksimālais pieļaujamais braukšanas laiks ir 10 stundas - ilgāka braukšana atļauta 2 reizes nedēļā.

CE kategorijas tālbraucēju darba specifika paredz strādāšanu visdažādākajos laikos, tostarp - nakts stundās. Tas atkarīgs no tā, kāds ir klientu darba laiks un cikos nepieciešams ierasties noteiktā pasaules daļā, lai saņemtu vai nodotu kravu. Līdz ar to šoferim tālbraucējam jābūt ļoti izturīgam un jāspēj saglabāt modrība. Naktsmaiņu dēļ var izveidoties neveselīgs dienas ritms, tomēr šādi strādājot vairākas dienas pēc kārtas, izveidojas noteikts ritms.

Vēl viena specifika, ar ko jārēķinās šoferiem tālbraucējiem, ir regulāra atrašanās kabīnē. Tajā šoferis laiku pavada ne vien braucot, bet arī guļot. Līdz ar to kabīne vienlaikus ir gan tālbraucēja darba vieta, gan mājas. Izņēmums ir Francija, kurā spēkā esošā prasība nosaka, ka garajos pārtraukumos jānakšņo viesnīcā un nevis kabīnē.

Kā nopelnīt ar CE kategoriju?

Kopumā vidēji CE kategorijas šoferi tālbraucēji pelna ap 1500-2000 EUR neto mēnesī. Savukārt, izrēķināts, ka vidējie šofera tālbraucēja tēriņi 1 mēnesī sastāda aptuveni 500 EUR. Šajos izdevumos ietilpst tādi ikdienas tēriņi kā ēšana, higiēnas preces un iegādāts apģērbs un apavi.

Tas nozīmē, ka dažu gadu laikā iespējams izveidot pievilcīgu uzkrājumu - aptuveni 40000 EUR 3,5 gadu laikā. Šo uzkrājumu vēlāk iespējams investēt nekustamajā īpašumā vai savā uzņēmumā. Tāpat tas nodrošina pietiekami lielu summu, lai spētu uzturēt ģimeni un sakrātu pirmo iemaksu savas mājvietas iegādei.

Cik maksā CE kategorija?

Lai kļūtu par šoferi tālbraucēju, kopējie izdevumi pielīdzināmi 1 tālbraucēja mēnešalgai. Jārēķinās, ka nepieciešama arī C kategorijas iegūšana, un tikai pēc tās seko iespēja kārtot CE kategorijas eksāmenus CSDD. Tāpat jāiegūst 95. kods apliecība - un šī periodiskā apmācība jāveic reizi 5 gados. Tāpat arī tālbraucējiem reizi gadā jāveic medicīniskā pārbaude un jāiegūst medicīniskā izziņa, kas apstiprina, ka šofera tālbraucēja veselības stāvoklis atļauj fūres vadīšanu.

Minimālais ieguldījums, lai iegūtu C kategoriju, saskaņā ar Presto autoskolas cenrādi, ir 618.03 EUR. Tajā ietilpst maksa par teorijas kursiem un obligātās 10 minimālās braukšanas nodarbības. Valsts braukšanas eksāmens maksā 58.19 EUR. Savukārt minimālais ieguldījums, lai iegūtu CE kategorijas vadītāja apliecību, ir 534.83 EUR. Valstī noteiktais minimālais braukšanas nodarbību skaits CE kategorijā ir 7 nodarbības.

Profesionālais apliecinājums ir 95. kods. Saskaņā ar Eiropas direktīvu, to nepieciešams iegūt pārvadājumu nozarē strādājošajiem tālbraucējiem. Kopējais minimālais ieguldījums ir 281.33 EUR. CSDD eksāmens, lai iegūtu šo kategoriju, pirmajā kārtošanas mēģinājumā maksā 106.49 EUR.

Kopumā minimālais ieguldījums sastāda 1434.19 EUR. Gadījumā, ja topošajam CE kategorijas tālbraucējam nepieciešams vairāk nodarbību kā valstī noteiktais minimums vai CSDD eksāmeni netiek nokārtoti ar pirmo piegājienu, šie kopējie izdevumi var būt augstāki.

Cik ātri var iegūt CE kategoriju?

Pirmais posms ir C kategorija. Teorijas kurss tajā sastāda 10 nodarbības. Tās iespējams apmeklēt vai nu 2 reizes nedēļā vai arī 3, šo kursu pabeidzot 3,5 - 5 nedēļu laikā. Tas, cik ilgu laiku aizņem 10 minimālo braukšanas nodarbību apmeklēšana, atkarīgs no katra individuāli. Presto autoskola nodrošina iespēju braukt ik dienas, jo nodarbības rezervēt iespējams gan nedēļas nogalēs, gan svētku dienās. Tas nozīmē, ka aktīvākie braucēji jau 10 dienu laikā šo minimālo nodarbību skaitu būs pieveikuši. Tālāk seko skolas un CSDD eksāmena kārtošana.

CE kategorijā nepieciešams apmeklēt 5 teorijas nodarbības. Standarta kurss ir 2 reizes nedēļā, bet intensīvais - 3 reizes nedēļā. Tas nozīmē, ka 3 nedēļu laikā šo kursu iespējams noslēgt. Bet 7 obligātās vadīšanas nodarbības iespējams apmeklēt nedēļas laikā, braucot ik dienas. Kopējais apmācību ilgums atkarīgs no tā, cik bieži tiek apmeklētas nodarbības un cik raiti veicas ar skolas un CSDD eksāmena kārtošanu.

Kods 95 apmācība sastāv no 5 teorijas nodarbībām, un šo kursu tāpat kā CE kategorijas teorijas daļu iespējams noslēgt vai nu standarta, vai intensīvajā cikla 3 nedēļu laikā. Lai iegūtu kods 95 apliecību, nav jāapmeklē vadīšanas nodarbības, taču noslēgumā jākārto atbilstošās kategorijas braukšanas eksāmens CSDD.

CE kategorija un 5 kāpēc

Noslēgumā iezīmēsim atbildi uz raksta virsrakstā sākotnēji uzdoto jautājumu - kāpēc iegūt CE kategorijas tiesības?

  • Labs atalgojums - tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc izvēlēties kļūt par tālbraucēju;
  • Stabila profesija - tālbraucēji šoferi ir ne vien viena no pelnošākajām, bet arī pieprasītākajām profesijām Latvijā. Arvien trūkst darbinieku un uzņēmumi meklē jaunus šoferus. Tas nozīmē, ka pat pandēmijas laikā bez darba šajā nozarē CE kategorijas šoferi nepaliek;
  • Iespēja izveidot lielu uzkrājumu - tālbraucēja darba specifika un dzīvesveids nodrošina iespēju ne vien labi pelnīt, bet arī daudz ietaupīt. Ilgtermiņā tā ir iespēja izveidot pietiekamu uzkrājumu savu finansiālo mērķu realizācijai;
  • Iespēja redzēt pasauli - ceļošana uz riteņiem dažam labam var būt arī sapņu darbs, kas ļauj izbraukāt Eiropu un redzēt pasauli. Tā ir iespēja ceļot par velti.
  • Iespēja nodrošināt ģimeni - daudziem šī profesija ir pievilcīga arī tāpēc, ka strādājot šajā sfērā, iespējams apgādāt savu ģimeni. Ja ar esošo profesiju tas nav iespējams, CE kategorija ir daudzsološa karjeras iespēja, un tās dēļ ir vērts pārkvalificēties un ieguldīt CE kategorijas tiesību iegūšanā.

Nāc un mācies, ceļo un pelni!

Presto autoskola ir lielākā Latvijas autoskola, un tās filiāles darbojas kopumā 97 pilsētās un ciemos. Ja vēlies uzzināt vairāk, kā strādā Presto autoskola, noskaties izklaidējošo ziņu raidījumu, kuru vada aktieris Andris Bulis, autoskolas Youtube kanālā. Spied uz linka šeit!

Presto ir arī viena no caurspīdīgākajām autoskolām Latvijā - kā viena no retajām tā nodrošina iespēju iepazīties ar apmācību līgumu tiešsaistē vēl pirms tā parakstīšanas. Un tā kā šī autoskola ir arī viena no modernākajām, šo līgumu iespējams parakstīt pat neizejot no mājas, turpat presto.lv mājaslapā.

Ja CE kategorijas šofera tālbraucēja profesija tevi uzrunā, Presto autoskola ir vislabākā vieta, kur mācīties un sasniegt šo mērķi!

http://fiatforum.lv/http://fiatforum.lv/